GPC4 High Pressure Gear Pump | GPC4-25-1E2F1-30-L GPC4-20 GPC4-32 | Hydraulic External Gear Pump
Model Number
GPC4-20, GPC4-25, GPC4-32
Product Description
Technical Specifications (Bulleted List)
  • Model Series: GPC4 Series (e.g., GPC4-25-1E2F1-30-L)
  • Displacement Range: 16.0 cm³/rev to 40.0 cm³/rev
  • Nominal Pressure: 21 MPa (210 bar / 3045 PSI)
  • Peak Pressure: 25 MPa (250 bar / 3625 PSI)